Zróbmy coś razem - wyjazdy, warsztaty, prelekcje


Mam na imię Kuba. To już zapewne już wiesz, jeśli śledzisz mnie od dłuższego czasu, a jak jesteś tu pierwszy raz to... też już wiesz, jak się nazywam. Jestem pilotem wycieczek, prowadzę prelekcje podróżnicze, warsztaty geologiczne oraz tłumaczę. Myślisz, że możemy mieć coś wspólnego do czynienia? No jasne! Przeczytaj dalej, do czego chciałbym Cię zaprosić.

Powędrujmy po estońskich bagnach! (maj, 2017, Estonia)


Wybierz się ze mną w podróż


Znudziły Cię sztampowe kierunki? Chorwacja, Włochy i Hiszpania to nie Twoja bajka? To świetnie, bo moja również nie. Mogę zabrać Cię (i Twoją grupę) w podróż do miejsc, które nie są znane jeszcze masowemu turyście, pokazać nieco egzotyki, która znajduje się zaraz za granicami Polski oraz odkryję przed Tobą magię najbardziej uroczego regionu w Polsce.

Jako pilot wycieczek z przyjemnością poprowadzę Twoją wycieczkę do państw bałtyckich - Estonii, Łotwy i Litwy. Przejdziemy się po północnych mokradłach i bagnach. Staniemy na krawędzi jednych z najdłuższych klifów w Europie. Zobaczymy największą sztucznie usypaną górę. Powędrujemy brzegiem Morza Bałtyckiego. Poczujemy klimat średniowiecza spacerując tallińską starówką oraz będziemy szukać secesyjnych detali architektonicznych w Rydze. Przekonamy się, że Hesburger jest lepszy od McDonalda. Odwiedzimy niejeden średniowieczny zamek oraz prawie "zjedziemy" po torze bobslejowym, na którym polscy saneczkarze i bobsleiści organizują Mistrzostwa Polski. Oj. Tego mógłbym jeszcze pisać. 

Więcej o państwach bałtyckich, które są moim konikiem od kilku lat, przeczytasz TUTAJ.

A może na sankach fińskich pojeździć?

Zrozumiem, jeśli kraje bałtyckie nie są Twoim spełnieniem marzeń (ale jak to?!). Zatem zapraszam Cię na Ziemię Sądecką - Sądecki Włóczykij nie zapraszałby do Małej Ojczyzny? Przecież to się nie klei. Pokażę Ci urocze miasteczka (Stary Sącz, Grybów, Czchów z odnowionym wzgórzem zamkowym), piękne uzdrowiska (Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna i najcudowniejszy Żegiestów Zdrój), spróbujemy lokalnej kuchni oraz wypijemy zdrowie wycieczkowiczów (Tłocznia Maurera, Pijalnia w Zabrzeży). A na deser zrobimy, jak "trza", city-break w Nowym Sączu - odkryjemy Stare Miasto na nowo, zobaczymy sądecką wersję brukselskiego Manneken Pis, cofniemy się do czasów naszych pradziadków w skansenie i alternatywnie pospacerujemy po największej robotniczej dzielnicy z czasów zaborów na obszarze dawnej Galicji. 

Jak to mawiają: No!Wy sącz, wreszcie!

A może być jeszcze romantyczny spacer z Piwnicznej na Piwowarówkę?

Zaproś mnie na prelekcję podróżniczą

Nie byłem w Tajlandii. Nie odbyłem wielomiesięcznej podróży dookoła. Nie pracuję w dużej firmie, więc nie odkładam na urlop w egzotycznym kraju. Oczywiście brzmi to stereotypowo i jakbym zazdrościł innym dalszych podróży. Ale nie muszę, bo cieszę się tym, co doświadczyłem odwiedzając w swoim życiu już 32 kraje europejskie! O niektórych z nich mogę opowiedzieć dużo więcej dzieląc się autentyzmem doświadczenia, wrażeniami i emocjami, jakie mnie spotkały. Ode mnie zawsze usłyszysz coś ciekawego i zaskakującego.

Opowiadam o Polsce w Estonii (październik, 2016, Heimtali, Estonia)

O czym gadam do ludzi? Poznaj moje tematy prezentacji:
1. Estonia - kawa, bagna, Skype. Jest to 1,5 godzinna opowieść o tym, jak to jest mieszkać na estońskiej prowincji i nie zwariować, a przy okazji zarazić się miłością do lurowatej kawy i jednego z najtrudniejszych języków na świecie. O Estonii już opowiadałem w Nowym Sączu, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Zatorze i Gorlicach. A skąd Ty jesteś? Może w Twoim mieście jeszcze nikt nie słyszał o tym kraju?
2. Zimowa Finlandia. Tutaj przez nieco ponad godzinę przedstawiam zimowe fotografię z północy kontynentu w odsłonach "mróz 30 stopni", "śnieżyca, że nie widać nic" i "pogoda taka, że zorza siada". Ponadto wytłumaczę, że nie taka Finlandia AŻ skandynawska, jak nam się wydaje - rozwinę wątek historyczny, kulturowy i przyrodniczy.
3. Albania. Czy ktoś pamięta, że przez chwilę mieszkałem w tym kraju? Jak wygląda ten kraj z innej perspektywy niż od wczasów all inclusive na słonecznym wybrzeżu? Przez nieco ponad godzinę przybliżę kraj, jego trudną historię i bogatą kulturę. Opowiem, kim był Skanderbeg i czemu wszędzie są tam pomniki, nazwy ulic i obiektów imienia Matki Teresy z Kalkuty. Albania to bunkry i mercedesy? Owszem, ale nie popadajmy w nadmierne uleganie stereotypom. ;-)
4. Sankt Petersburg i Jezioro Ładoga. Pewno brzmi, jak coś nowego - i prawidłowo. O tych miejscach opowiem Ci krótko, ale barwnie. Pokażę na zdjęciach, jak Petersburg jest ogromny, a nad jeziorem Ładoga spróbujemy wypatrzeć, co znajduje się na drugiej stronie. (Okej, zdradzę Ci, że nie dojrzymy tego.)
5. Bergen i wyjście na Język Trolla późną wiosną. To jest również krótka prezentacja o szalonej wyprawie z Łotwy do Norwegii (kto w ogóle tak jeździ?). Mojej opowieści nie braknie opisów wdzięczności dla wszystkich bóstw, bo udało się za dosłownie grosze spędzić kilka dni w najdroższym kraju kontynentu oraz wydrapać się na Język Trolla w Górach Skandynawskich, i jeszcze tam przenocować pod pożyczonym namiotem! Brzmi niedorzecznie? To zaproś mnie do siebie i udowodnię Ci, że tak nie jest.

Prowadzę LEMtravel - Łemkowski Festiwal Podróżniczy w Gorlicach (maj, 2018) fot. Natalia Pacana-Roman

Dowiedz się coś o geologii w sposób praktyczny

Geologia? Teologia? Geodezja? To wszystko brzmi tak samo dla Ciebie? Może jesteś nauczycielem lub nauczycielką i chcesz inaczej przekazać wiedzę o tej nauce, niż tłukąc im do głowy o klasyfikacji skał z podziałem na magmowe, osadowe i metamorficzne? 

Poprowadzę dla Ciebie i Twojej grupy odbiorców (dzieci, młodzież, dorośli) warsztaty geologiczne oraz wycieczki geologiczne w regionie Małopolski. Co dokładnie możemy zrobić wspólnie?
1. Poznamy różne typy skał badając je organoleptyczne (wzrokiem, smakiem!, dotykiem). A służyć nam do tego będzie kolekcja dydaktyczna Muzeum Geologicznego PAN w Warszawie.
2. Stworzymy razem model własnego złoża ropy naftowej! 
3. Poznamy, jak jest najprawdziwsza prawda o karpackim naftowym eldorado - dowiemy się, jak powstają złoża węglowodorów, ile ich mamy w Polsce i w Karpatach, jaka czeka nas przyszłość. A do wszystkiego dołożę swoje trzy grosze i wtrącę, że Nowym Sącz na węglu brunatnym stoi!
4. Udamy się w teren na wycieczkę:
a) zobaczymy i zbadamy największe w Polsce suche ekshalacje dwutlenku węgla (to może one powodują efekt cieplarniany?) na granicy podkrynickich wsi Jastrzębik i Złockie w Beskidzie Sądeckim,
b) pójdziemy (albo pojedziemy autokarem) śladem wulkanów w okolicach Pienin - od skałki bazaltowej do andezytów na Górze Wdżar w Kluszkowcach prześledzimy co nawyrabiała Matka Natura tutaj,
c) odkryjemy Kraków od zupełnie innej strony! Kiedy jeszcze Krak i Wanda nawet w planach nie byli to na tych terenach było sobie morze i pływały w nim przedziwne stworzenia. Ale to dopiero preludium. Zobaczymy razem geologiczną przeszłość miasta w kilku klasycznych lokalizacjach,
d) pojedziemy do każdego pomnika przyrody nieożywionej na terenie Małopolski lub przejdziemy się każdą ścieżką geologiczno-dydaktyczną, jaką wynajdziesz na mapie.

To jak? Kiedy wyjazd?

Prowadzę warsztaty podczas Święta Łosiańskich Maziarzy w Zagrodzie Maziarzy w Łosiu k/ Gorlic (sierpień, 2019)
fot. Zagroda Maziarka w Łosiu/Facebook

Daj mi coś do przetłumaczenia

No dobrze, ale mowa tylko o estońskim. Jeśli pracujesz w biurze tłumaczeń i szukasz tłumacza języka estońskiego do współpracy to kłaniam się miło. Tłumaczę pisemnie z tematyki: handlu, marketingu, żywienia, edukacji i podstaw techniki. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu na maila:
jakub-zygmunt@wp.eu

Mam nadzieję, że spotkamy się już wkrótce!
Obiecuję, że nie będzie nudno, a na pewno troszkę zabawnie - kto był, ten wie :-)

PS. uprzedzam i uspokajam niektórych - tak wystawiam na wszystko faktury :-)


Komentarze