Stacja Kasina - wyjazd blogerski w Beskidy

Zachód słońca nad Kasiną. Widok ze Stacji.
Weekend zapowiadał się interesująco. Z biegu codziennych obowiązków ruszyliśmy z Piotrkiem z Podróże Pana Szpaka autostopem do Kasiny Wielkiej. Pierwszy samochód i już jest konkretnie. Wiezie nas człowiek, który jako pierwszy na świecie zdobył 8-tysięcznik z cukrzycą. Który schodził Pamir, Tien-Szan i spędził miesiąc w Pakistanie. Takie historie życiowe nie dość, że przypomniały o wadze jaką mają w naszym życiu marzenia, ale dodatkowo napędziły cały nadchodzący weekend w górach!

Kasina Wielka. Dość spora wieś w Beskidzie Wyspowym, kilka kilometrów od Mszany Dolnej. Wylądowaliśmy tam dzięki właścicielom Apartamentów Stacji Kasina, którzy zaprosili nas na pobyt w tych magicznych okolicach. Apartamenty. Brzmi dostojnie. W rzeczywistości jest to zaadoptowana do wypoczynku dawna stacja kolejowa w Kasinie. Spać we wnętrzach, które pamiętają 1880 rok? Jest moc! Dla chętnych jest kilka apartamentów w różnych tonacjach kolorystycznych z kuchnią, łazienką i miejscem do spania dla 2-4 osób. 

Mamy już gdzie spać, ale co można ciekawego robić w tych okolicach? W sezonie zimowym 50 metrów od stacji kolejowej znajduje się wyciąg narciarski pod Śnieżnicą. A w lecie odbywają się legendarne już przejazdy pociągiem retro. Sam taki widziałem i jest to niesamowita sprawa. Dawna lokomotywa parowa, która ciągnie kilka starych wagonów pasażerskich, czeka na fanów nie tylko kolei. Poza tym Beskid Wyspowy i pobliski Beskid Makowski zapraszają na swoją gęstą sieć szlaków turystycznych i szlaków rowerowych. Dla wielbicieli aktywnej turystyki polecam trasę na pobliski Lubogoszcz. Kto jednak chciałby zdobywać Koronę Gór Polski to może w ciągu 2 dni pokusić się o zdobycie Lubomira (Beskid Makowski) i Mogielicy (Beskid Wyspowy). Ponadto odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, na uboczu beskidzkiej wsi, z widokiem na góry zadowoli chyba każdego. A to doskonale można przeżyć w Stacji Kasina! 

Weekend blogerski był bogaty w atrakcje. Wieczorna integracja z fanami kolei. Zdobywanie Lubomira. Kwaśnica w górskim schronisku. Autostop po beskidzkich, bocznych drogach. Nowo poznane osoby oraz życzliwość mieszkańców Pcimia k/Myślenic. Nigdzie także Tokaj z kieliszków nie smakuje tak dobrze, jak na kolejowym peronie w Kasinie Wielkiej. Nie czekajcie dłużej. Przyjeżdżajcie w te strony! Warto!
Lokalny patriotyzm wiecznie żywy!
Czekając na okazję na wylocie z Mszany Dolnej.
Z drogi do Kasiny.
Tak. Tak. Pierwszy w życiu selfie do lustra w łazience!
Apartament Błękitny z tak wielkim łóżkiem, że z 192 cm wzrostu mogłem spać nawet wszerz!
Godzina 10:15. Przyjazd pociągu.
Stacja Kasina - tutaj spaliśmy :)
Na widok lokomotywy wszyscy od razu ustawiają się do robienia jej zdjęć.
Szpaku także!
Ze szlaku z Kasiny na Lubomir.
Dzielec - pierwsze podejście w drodze na Lubomir. Daje wycisk!
Porzucona, stara zagórzańska chata z dawnym sadem.
Dostojny Lubogoszcz towarzyszył w widokach na trasie :)
Jest!
Schronisko Kudłacze pod Lubomirem.
:-)
Droga do Pcimia i Beskid Makowski schowany w chmurach.

Komentarze

 1. Było naprawdę dobrze... czekam na powtórkę, bo jeszcze kilka szczytów KGP mi zostało do zdobycia w Beskidach... :))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tamtych okolic, a dzięki Tobie już wiem co można tam robić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tych terenów do KGP tylko Mogielnica nam została ;) A czy z Kasiną to Justyna K. nie jest jakoś związana ? ;) Jakby tam mieszka?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Justyna z Kasiny, czy mieszka tam to ciężko stwierdzić. Wieś jest rozległa i szukać jej tam to syzyfowa praca. Ale to o tą Kasinę chodzi :-)

   Usuń
 4. Super wyglądają pokoje, zwłaszcza łóżko w "błękitnym" zachęca aby wybrać się tam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łóżka w każdym z pokojów są takiej samej wielkości, kolory inne tylko. Wszędzie jest pełne zaplecze i cokolwiek trzeba człowiekowi;-)

   Usuń
 5. Adaptowanie starych budynków, ktore kiedyś służyły jako zupełnie cos innego, to świetny pomysł. o samej kolejce już kiedyś czytałam, chętnie bym się nią przejechała, jak będzie okazja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym sezonie kursuje bardzo często. Korzystaj z okazji:-)

   Usuń
 6. Mi oczywiście najbardziej podoba się pociąg :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz