Jezioro Ładoga i Twierdza Oreszek

1 października, wietrzna, ale słoneczna pogoda zapowiadała dobry dzień. Bardzo chciałem zobaczyć największe jezioro w Europie - jezioro Ładoga - oraz dawną twierdzę obronną Oreszek, która jest położona tamże na wyspie. Wielka woda i kawał historii, tak w skrócie można opisać tamten dzień.


Twierdza Oreszek (rus. Орешек) jest położona około 20 kilometrów na wschód od Sankt Petersburga. Można się na nią dostać statkiem, który regularnie kursuje (w rozumieniu rosyjskim: wypływa, kiedy się zachce załodze) ze Szlisselburga lub ze Sheremetyevki. Są to dwa, niewielkie miasteczka położone po przeciwległych stronach rzeki Newy u jej wypływu z jeziora Ładoga. Do Szlisselburga (rus. Шлисселбург) można się dostać marszrutką z Petersburga (stacja metra Ulica Dubenko / Улица Дубенко, koszt: 70 rubli); do Sheremetyevki (rus. Шереметевка) pociągiem osobowym (stacja końcowa: Petrokrepost / Петрокрепость, koszt: ok. 110 rubli). 

Na drugim brzegu już tylko lasy północy.
Widzicie tęczę? Głupi to zawsze ma szczęście.

Początki twierdzy Oreszek sięgają XIV wieku, więc jest sporo starsza od samego Sankt Petersburga. Jej rola między innymi ograniczała się do kontroli i obrony terenów pomiędzy jeziorem Ładoga i zatoką Fińską. Również nazwa się wielokrotnie zmieniała w zależności od tego, kto władał tymi terenami. Stąd pobliskie miasteczko nazywa się tradycyjnie Szlisselburg, ze względu na rządzących niegdyś tutaj Szwedów. Dzisiaj możemy spacerować pośród ruin, częściowo zrekonstruowanych murów, oglądać militarne ekspozycje. Infrastruktura turystyczna jest całkiem przyzwoita. Twierdza obecnie jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO


Twierdza jest położona na niewielkiej wyspie, skąd rozpościera się rozległy widok na największe w Europie i 14-ste na świecie jezioro. Łagoda jest tak ogromne, że ma możliwości zobaczenia brzegu po drugiej stronie. Jest to jezioro pochodzenia tektonicznego, miejscami głębokie na 200-300 metrów (niewiele płytsze niż Morze Bałtyckie), zostało częściowo zmienione podczas epoki lodowcowej przez lądolód. Obecnie służy jako kanał tranzytowy wraz innymi kanałami pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Białym i rzeką Wołgą. Północny brzeg jeziora jest zamieszkały przez Karelów (lud ugrofiński, spokrewniony językowo i kulturowo z Finami i Estończykami). Rybołówstwo jest bardzo popularne na Ładodze - Rosjanie bardzo często posiadają własne łódki, z którymi wyprawiają się na jezioro. Podczas spaceru przez Sheremetyevkę można ich zobaczyć całkiem dużo.


Stara twierdza i największe jezioro w Europie. To brzmi jak spełnienie marzeń! Jeden z najlepszych dni spędzonych podczas mojego wolontariatu EVS. Dla geologa to czysta frajda zobaczyć kolejną przyrodniczą perełkę, a jeśli do tego dorzucimy trochę historii to przyjemność murowana! Zdecydowanie polecam każdemu odwiedzającemu wyprawę na jezioro Ładoga i do twierdzy Oreszek! I sam bym nie wymyślił tej wyprawy, gdyby nie znajomy Rosjanin - to kolejny powód, dla którego warto poznawać ludzi za granicą i spędzać z nimi świetny czas. Dzięki, Egor!


Komentarze

 1. Rzeczywiście wielka woda:) Kurczę, tak patrzę na zdjęcia - bardzo tam...rosyjsko. Taki kawałek prawdziwej Rosji widać tylko na prowincji. Piękne miejsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za dobre słowa, to prawda, że dopiero poza wielkimi miastami poznamy piękno danego kraju:)

   Usuń
 2. Fajne zdjęcia. Mnie kusi wyjazd do Rosji, tym bardziej że jeden z członków naszej ekipy ma mamę stamtąd. Ale jak się pracuje nie ma na wszystko czasu a właściwie na nic. Bardzo fajne fotki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz