"Góry" na Łotwie - Park Narodowy Gauja

Chociaż Łotwa należy do nizinnych krajów, są tutaj miejsca, gdzie można poczuć się jak w górach. Dolina rzeki Gauja na terenie parku narodowego gwarantuje niezapomniane wrażenia. To nie jest miejsce na jednodniową wycieczkę, tylko na tygodniowe odkrywanie przyrody i historii.

Līgatne
Niewielka mieścinka w środku lasu. Kilka drewnianych domów, staw, przystanek autobusowy i knajpa. Położone nad rzeką Gauja. Niedaleko od centrum wsi znajduje się Park Przyrodniczy (łot. Līgatnes dabas takas), który jest najciekawszą atrakcją okolicy. Nie jest to zoo, nie jest to typowy rezerwat. Na ogromnej powierzchni zostały tutaj wprowadzone dzikie zwierzęta, które żyją na tzw. pół-wolności, czyli w naturalnym środowisku, ale na ograniczonej powierzchni. Takie rozwiązanie pozwala im spokojnie żyć, a w przypadku zagrożonych gatunków także reprodukować. Spotkać można niedźwiedzie, łosie, lisy, szopy pracze, dziki i inne. Szlak ma niecałe 5 km, wiedzie przez cały park. A dla odważnych można jeszcze wydrapać się na wysoką wieżę widokową i podziwiać z góry dolinę Gauja.

Ale Līgatne to nie tylko dabas takas , ale niezliczona ilość szlaków rowerowych i pieszych. Najlepszą wędrówką, jaką zaliczyłem, był spacer wzdłuż rzeki. Wysokie skalne klify, odsłonięcia piaskowców, starorzecza i obserwacja teras rzecznych. Dla mnie, geologa, to jest rozrywka, która mogłaby trwać wiecznie!

Do Līgatne najprościej dojechać samochodem (ok. 70 km od Rygi), albo pociągiem do Augšlīgatne (stacja Līgatne) i stamtąd lokalnym busem, który kursuje kilka razy dziennie.

Gauja.
Skrzypy, widłaki, paprocie rodem z tajgi
Skały...
Centrum Ligatne

Sigulda

Miasteczko w odległości 50 km od stolicy. Sielankowa okolica pełna parków, spokojnych ulic i mnóstwa atrakcji. Zimowa stolica Łotwy, w której znajduje się tor bobslejowy, stoki narciarskie, a nawet kolejka górska nad wyjątkowo głęboką w tym miejscu doliną rzeki Gauja.

W Siguldzie oraz w pobliskich Turaidzie i Krimuldzie znajdują się zamki krzyżackie. Wszystkie odbudowane, lub przynajmniej zabezpieczono ruiny (w przypadku Krimuldy). Historia ówczesnych Inflant i terenów zakonu krzyżackiego miesza się tutaj z turystycznym biznesem i dziewiczą przyrodą. W kompleksie zamkowym w Turaidzie poczujecie klimat rycerskiego średniowiecza, poznacie postać Alberta, założyciela Rygi i zobaczycie rozległy pejzaż z zamkowej wieży.

Podobnie jak w Līgatne, tutaj także nie brakuje kilkudziesięciu kilometrów szlaków przez kaniony, wąwozy, jaskinie, pieczary czy wodospady. A nieustanne pokonywanie tej różnicy terenów dolina-wyżyna daje mocno po nogach. W ciągu jednego dnia można spokojnie zrobić kilkaset metrów różnicy terenu. Szczególnie na terenie Siguldy poza zamkami polecam eksplorację wąwozu Vējupītes i zachwycić się widokiem z Paradīzes kalns.


Zamek w Turaidze.
Widok z Paradizes kalns
Wodospad na rzeczce Dauda
Nowy zamek w Siguldzie
Stary zamek w Siguldzie
Kościół luterański w Siguldzie
Żeby zobaczyć pierwszy w życiu tor bobslejowy... Tego cyganka z krakowskich Sukiennic nawet nie przewidziała
Takich schodów jest pełno przy pokonywaniu różnic terenu
Pałac XIX-wieczny w Krimuldzie
Turaida...
To co? Kiedy jedziemy znowu na Łotwę?:-)

Jeśli Ci się spodobało w Gauji to zachęcam do zostawienia komentarza tutaj na blogu lub na Zielonej Mapie! (wejdź w Łotwę, znajdź Siguldę i opisz swoje wrażenia w kilku słowach!)

Inne wpisy z tego kraju:
- Łotewskie mokradła
- Daugavpils - rosyjskie miasto na Łotwie
- Skansen w Rydze
- Jacy są Łotysze?
Najważniejsze miejscowości są zaznaczone na żółto.

Komentarze

  1. Tak czułem w kościach że Łotwa jest mega spoko... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak pierwszy raz jechaliśmy w te strony do Kiesi (Cesis) byliśmy zupełnie zieloni. Obraliśmy za cel wspomnianą mieścinę i zamek krzyżacki. Zdziwiło nas, że 3/4 pociąu wysiadło w jakiejś Syguldzie. Kilka lat później się poprawiliśmy i odwiedziliśmy też to magiczne miejsce. Jest piękne!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz