Skansen w Rydze - odwiedziny u pradziadków

Wiele dobrego słyszałem o tym miejscu. Każdy, kto tam był to polecał. A, że miłość do parków etnograficznych mam od dawna, dzięki sądeckiemu skansenowi, to chciałem poznać ten ryski.


Łotewska kultura wywodzi się w większości ze wsi. Łotwa jest podzielona na 4 główne regiony, które różnią się dialektem języka, strojami, kulturą i niekiedy religią. Możecie w skansenie spacerować przez typowe wsie z regionów takich jak: Kurlandia (łot. Kurzeme), Inflanty (łot. Vidzeme), Semigalia (łot. Zemgale) i Łatgalia (łot. Latgale). I niech nie dziwą Was dziwne tłumaczenia. Polskie nazwy tych regionów wywodzą się z niemieckiego, który kilkaset lat temu panował wśród klasy wyższej na Łotwie.

Łotewskie Muzeum Etnograficzne (łot. Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs) jest wielkie. Położone nad jeziorem, w sosnowym lesie. Nieskończona ilość chat, zagród, wiatraków, cerkwi, kościołów i zborów luterańskich zatrzyma Was w skansienie na co najmniej pół dnia. A jeśli traficie na słoneczną pogodą nie odpuście sobie wylegiwania na trawie w dawnym porcie rybackim, popijając jednocześnie łotewski Kvass.
W luterańskim kościele z Semigalii.
W Łatgalii.
W Kurlandii.
Jak dojechać? Autobus nr. 1 z przystanku Tērbatas iela, wysiadacie na przystanku Brīvdabas Muzejs. Cena biletu 1,15 euro, jeśli kupicie w kioskach Narvesen. U kierowcy bilet 2 euro. Wstęp do skansenu: 4 euro. Są zniżki dla studentów, uczniów, rodzin, grup.

Inne wpisy z Łotwy:
- Łotewskie mokradła
- Daugavpils - rosyjskie miasto na Łotwie
- Jacy są Łotysze?
Kvass tylko łotewski:-)

Komentarze

Prześlij komentarz